Zmiana KPC uchwalona przez Sejm

Zmiana KPC uchwalona przez Sejm

Artykuły o tym można już znaleźć wszędzie – zmiana KPC nadchodzi! Ogromna nowelizacja procedury cywilnej została w zeszły czwartek uchwalona przez Sejm i obecnie została przekazana do Senatu. Nie ma już wątpliwości, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku. Niektóre ze zmian będą obowiązywały już po 14 dniach od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, ale większość zmian (w tym postępowanie gospodarcze) wejdzie w życie po 3 miesiącach.

Ale nie tylko objętość nowelizacji robi wrażenie – zapowiedziane zmiany są ważne i rewolucyjne. Wprowadzenie planowania rozpraw, obowiązek wezwania do złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, odsetki od kosztów procesu, obciążenie kosztami strony, która nadużywa prawa procesowego, niezależnie od wyniku sprawy, przywrócenie postępowania gospodarczego, zmiany w opłatach sądowych… i wiele, wiele innych zmian, które wpłyną na to jak będzie wyglądał proces cywilny.

TUTAJ znajdziesz projekt ustawy uchwalony przez Sejm. Jest co czytać – projekt ma 86 stron!

Także kto się jeszcze nie przygotował do nadchodzących zmian, ten powinien szybko to nadrobić… albo powierzyć swoje sprawy w ręce profesjonalnego pełnomocnika. Wtedy jako wakacyjną lekturę można wybrać książkę ulubionego autora, zamiast projektu zmian w KPC.

Poniższe zdjęcie wstawiłem z dwóch okazji: rozpoczęcia wakacji i tego, że projekt zmian w KPC w końcu „dobił do brzegu” 🙂

Zmiana KPC uchwalona przez Sejm

Wojciech Jeliński

Jestem radcą prawnym przy OIRP w Toruniu, zaś obecnie pracuję w Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch. W codziennej pracy zajmuję się prawem cywilnym, w szczególności dochodzeniem wierzytelności oraz prawem gospodarczym.

Podobne artykuły
Kolejna nowelizacja KCP

2 Komentarze do tego wpisu post

 1. Lech pisze:

  Czy (które) zmiany będą dotyczyć spraw wszczętych przed wejściem w życie nowych przepisów?

  • Wojciech Jeliński pisze:

   Lech, generalnie zasadą będzie stosowanie nowych przepisów do spraw wszczętych przed wejściem w życie ustawy nowelizującej. Sprawy, w których nie będzie się stosować nowych przepisów, to wyjątki od tej zasady. Szczegółowo jest to uregulowane w art. 9-15 ustawy zmieniającej KPC.
   Podkreślę tylko, że sprawy gospodarcze wszczęte przed wejściem w życie ustawy należą do tych wyjątków, gdzie będzie się stosowało przepisy dotychczasowe.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *