Zmiana KPC uchwalona przez Sejm

Wojciech Jeliński2 komentarze

Artykuły o tym można już znaleźć wszędzie – zmiana KPC nadchodzi! Ogromna nowelizacja procedury cywilnej została w zeszły czwartek uchwalona przez Sejm i obecnie została przekazana do Senatu. Nie ma już wątpliwości, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku. Niektóre ze zmian będą obowiązywały już po 14 dniach od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, ale większość zmian (w tym postępowanie gospodarcze) wejdzie w życie po 3 miesiącach.

Ale nie tylko objętość nowelizacji robi wrażenie – zapowiedziane zmiany są ważne i rewolucyjne. Wprowadzenie planowania rozpraw, obowiązek wezwania do złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, odsetki od kosztów procesu, obciążenie kosztami strony, która nadużywa prawa procesowego, niezależnie od wyniku sprawy, przywrócenie postępowania gospodarczego, zmiany w opłatach sądowych… i wiele, wiele innych zmian, które wpłyną na to jak będzie wyglądał proces cywilny.

TUTAJ znajdziesz projekt ustawy uchwalony przez Sejm. Jest co czytać – projekt ma 86 stron!

Także kto się jeszcze nie przygotował do nadchodzących zmian, ten powinien szybko to nadrobić… albo powierzyć swoje sprawy w ręce profesjonalnego pełnomocnika. Wtedy jako wakacyjną lekturę można wybrać książkę ulubionego autora, zamiast projektu zmian w KPC.

Poniższe zdjęcie wstawiłem z dwóch okazji: rozpoczęcia wakacji i tego, że projekt zmian w KPC w końcu “dobił do brzegu” 🙂

Zmiana KPC uchwalona przez Sejm

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Czerwiec 21, 2019 o 09:30

Czy (które) zmiany będą dotyczyć spraw wszczętych przed wejściem w życie nowych przepisów?

Odpowiedz

Wojciech Jeliński Czerwiec 24, 2019 o 15:43

Lech, generalnie zasadą będzie stosowanie nowych przepisów do spraw wszczętych przed wejściem w życie ustawy nowelizującej. Sprawy, w których nie będzie się stosować nowych przepisów, to wyjątki od tej zasady. Szczegółowo jest to uregulowane w art. 9-15 ustawy zmieniającej KPC.
Podkreślę tylko, że sprawy gospodarcze wszczęte przed wejściem w życie ustawy należą do tych wyjątków, gdzie będzie się stosowało przepisy dotychczasowe.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: