Zmiany w transakcjach handlowych

Zmiany w transakcjach handlowych

Obecnie w Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa cywilnego trwają prace nad projektem ustawy o zmianie KPC. Ale zanim ten projekt ukończy swoją drogę legislacyjną, to wcześniej w życie może wejść inna ważna zmiana dotycząca ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Minister Przedsiębiorczości i Technologii przygotował bowiem projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych.

Projekt kontynuuje wnioski, które zostały zaprezentowane w Raporcie o zatorach płatniczych. Przewidywane zmiany dotyczą głównie ustawy o transakcjach handlowych, ale również prawa podatkowego. Podatkami się jednak nie zajmuję, więc skupmy się na tym, co zmieni się w transakcjach handlowych:

1. Nowy tytuł ustawy

jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, to zamiast ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, będziemy mówić o ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych

2. Większe odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych

obecnie odsetki te stanowią wartość sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych. Po nowelizacji do stopy referencyjnej będziemy dodawać aż dziesięć punktów procentowych. Dla przykładu, jeżeli nowelizacja wchodziłaby w życie dzisiaj, wartość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych wzrosłaby z 9,5% do 11,5%.

3. Większa odpowiedzialność dużych przedsiębiorców za długi

Jeżeli dłużnik będzie dużym przedsiębiorcą to będzie podlegał większej kontroli, zaś jego wierzyciel należący do sektora MŚP będzie w pozycji uprzywilejowanej. Duży przedsiębiorca obowiązany będzie z mocy ustawy do samodzielnego obliczenia kwoty odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych i wykazywania ich w swoich księgach rachunkowych. Ponadto duży przedsiębiorca nie będzie mógł narzucić terminu zapłaty dłuższego niż 60 dni liczonych od dnia doręczenia faktury lub rachunku.

4. Progi rekompensaty za koszty odzyskiwania należności

Rekompensata 40 Euro za opóźnienie w zapłacie? Zostaje, ale będzie dotyczyć transakcji handlowych o małej wartości – do 1.000 Euro. Później ustawodawca przewidział jeszcze dwa progi. I tak, przy transakcjach handlowych o wartości powyżej 1.000 do 10.000 Euro, wierzyciel będzie mógł domagać się 70 Euro rekompensaty, a przy transakcjach o wyższej wartości – 100 Euro.

5. Zmiana sposobu obliczania rekompensaty

Inaczej będziemy również przeliczali kwotę rekompensaty – obowiązywać będzie nie kurs euro z ostatniego dnia roboczego miesiąca, który poprzedzał miesiąc, w którym roszczenie stawało się wymagalne, ale kurs z dnia zawarcia transakcji. Proste.

6. Raporty o stosowanych terminach zapłaty

Niektóre podmioty będą miały obowiązek składania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Sprawozdanie ma obejmować zarówno informacje o praktykach płatniczych danego podmiotu (w jakich terminach reguluje swoje zobowiązania), jak również o praktykach kontrahentów (w jakich terminach otrzymuje przysługujące mu należności). Sprawozdania te będą publicznie dostępne, aby każdy mógł zweryfikować swojego potencjalnego kontrahenta pod kątem terminowości regulowania zobowiązań. Ponadto będą one źródłem informacji dla Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów…

7. Postępowanie przed Prezesem UOKiK

… który na podstawie sprawozdań będzie mógł wszcząć postępowanie w sprawie nadmiernych opóźnień w spełnianiu świadczeń pieniężnych z tytułu transakcji handlowych. Jeżeli Prezes UOKiK stwierdzi, że przedsiębiorca opóźnia się w spełnianiu świadczeń, będzie mógł nałożyć na niego administracyjną karę pieniężną za każde opóźnione świadczenie pieniężne w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Projekt przewiduje również możliwość zgłoszenia do Prezesa UOKiK odpowiedniego zawiadomienia dotyczącego opóźniania się w spełnianiu świadczeń przez dany podmiot.

Powyższe zmiany mają na celu ograniczenie praktyk polegających na celowym opóźnianiu się przez dłużników z zapłatą należności. Nadal dla niektórych podmiotów ten sposób działania jest po prostu podstawą ich funkcjonowania i nie boją się one obecnych sankcji. Być może, dzięki powyższym zmianom, opóźnianie się z płatnościami w końcu przestanie się opłacać.

Postęp prac nad projektem można śledzić TUTAJ, zaś najnowsza wersja projektu jest dostępna TUTAJ.

Zmiany w transakcjach handlowych

Wojciech Jeliński

Jestem radcą prawnym przy OIRP w Toruniu, zaś obecnie pracuję w Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.W codziennej pracy zajmuję się prawem cywilnym, w szczególności dochodzeniem wierzytelności oraz prawem gospodarczym.

Podobne artykuły
Pozew przeciwko rolnikowi
Kredyt kupiecki w praktyce

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *