Zielona Księga. Raport o zatorach płatniczych w Polsce

Wojciech Jeliński2 komentarze

Przedsiębiorcy, którzy swoje rachunki płacą zawsze na czas oczekują tego samego od innych osób. Dotrzymywanie terminów płatności to przecież nie tylko kwestia samych pieniędzy, ale również wizerunku firmy. To pewien sposób na okazanie kontrahentowi szacunku.

Niestety w Polsce nie jest dobrze jeżeli chodzi o kwestię płatności. Niedawno Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opracowało Zieloną Księgę. To raport dot. problemu zatorów płatniczych wśród przedsiębiorców. Raport, który mnie zaniepokoił. Liczby są przerażające – aż 80-90% firm deklaruje, że ma problemy z przeterminowanymi płatnościami. Ponad połowa przedsiębiorstw została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności.

W raporcie zamieszczone zostały również pomysły na rozwiązanie problemu zatorów płatniczych. Moją uwagę zwróciła propozycja podwyższenia rekompensaty wynikającej z Ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, w przypadku gdyby wierzycielem był przedsiębiorca należący do sektora MŚP. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Irlandii, chociaż tam jest to uzależnione od wartości danej transakcji handlowej.

Dane zawarte w raporcie są naprawdę niepokojące i pokazują, że problem zatorów płatniczych jest ogromny. W zasadzie zatory pieniężne stały się na naszym rynku czymś zupełnie normalnym. Dlatego dobrze, że MPiT rozpoczęło konsultacje publiczne z przedsiębiorcami. Każda osoba, która ma pomysł na rozwiązanie problemu zatorów płatniczych lub chce zgłosić jakieś uwagi do propozycji znajdujących się w Zielonej Księdze, może napisać w tej sprawie maila.

Warto przeczytać przygotowany przez MPiT raport, aby uświadomić sobie skalę problemu zatorów płatniczych. Wychodzi bowiem na to, że praktycznie każdy polski przedsiębiorca prędzej czy później spotka się z problemem nieterminowego regulowania należności przez kontrahentów. To kolejny powód by wiedzieć jak skutecznie dochodzić swoich należności.

Z Zieloną Księgą możesz zapoznać się TUTAJ. Kontakt do Ministerstwa znajdziesz TUTAJ.

A co Wy myślicie o przygotowanym raporcie? Zapraszam do komentowania.

Raport o zatorach płatniczych

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kasia Kwiecień 30, 2018 o 15:30

Wymieniasz bardzo dobre rozwiązania. Może w końcu MPiT zauważy twoje spostrzeżenia.

Odpowiedz

Paulina Wrzesień 10, 2018 o 16:47

Liczby brzmią trochę przerażająco, ale z drugiej strony, każdy patrzy swoich korzyści i może stąd te zwlekanie z płatnościami.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: