Zielona Księga. Raport o zatorach płatniczych w Polsce
Przedsiębiorcy, którzy swoje rachunki płacą zawsze na czas oczekują tego samego od innych osób. Dotrzymywanie terminów płatności to przecież nie tylko kwestia samych pieniędzy, ale również wizerunku firmy. To pewien sposób na okazanie kontrahentowi szacunku.
Niestety w Polsce nie jest dobrze jeżeli chodzi o kwestię płatności. Niedawno Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opracowało Zieloną Księgę. To raport dot. problemu zatorów płatniczych wśród przedsiębiorców. Raport, który mnie zaniepokoił. Liczby są przerażające – aż 80-90% firm deklaruje, że ma problemy z przeterminowanymi płatnościami. Ponad połowa przedsiębiorstw została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności.
W raporcie zamieszczone zostały również pomysły na rozwiązanie problemu zatorów płatniczych. Moją uwagę zwróciła propozycja podwyższenia rekompensaty wynikającej z Ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, w przypadku gdyby wierzycielem był przedsiębiorca należący do sektora MŚP. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Irlandii, chociaż tam jest to uzależnione od wartości danej transakcji handlowej.
Dane zawarte w raporcie są naprawdę niepokojące i pokazują, że problem zatorów płatniczych jest ogromny. W zasadzie zatory pieniężne stały się na naszym rynku czymś zupełnie normalnym. Dlatego dobrze, że MPiT rozpoczęło konsultacje publiczne z przedsiębiorcami. Każda osoba, która ma pomysł na rozwiązanie problemu zatorów płatniczych lub chce zgłosić jakieś uwagi do propozycji znajdujących się w Zielonej Księdze, może napisać w tej sprawie maila.
Warto przeczytać przygotowany przez MPiT raport, aby uświadomić sobie skalę problemu zatorów płatniczych. Wychodzi bowiem na to, że praktycznie każdy polski przedsiębiorca prędzej czy później spotka się z problemem nieterminowego regulowania należności przez kontrahentów. To kolejny powód by wiedzieć jak skutecznie dochodzić swoich należności.
Z Zieloną Księgą możesz zapoznać się TUTAJ. Kontakt do Ministerstwa znajdziesz TUTAJ.
A co Wy myślicie o przygotowanym raporcie? Zapraszam do komentowania.