Pierwsze czytanie projektu ustawy przywracającej postępowanie gospodarcze

Prace nad ustawą nowelizującą Kodeks postępowania cywilnego zaczynają przyspieszać. Już jutro, 20 lutego 2019 r., na godz. 20:00 zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie. Z uwagi na to, że projekt jest bardzo obszerny i mocno zmienia procedurę cywilną, to można śmiało założyć, że po pierwszym czytaniu zostanie skierowany do komisji sejmowych w celu przeprowadzenia jego analizy.

Po pracach w komisjach, projekt zostanie skierowany do drugiego czytania w Sejmie. Podejrzewam, że drugie czytanie odbędzie się najwcześniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które wstępnie zaplanowane jest na termin 13-15 marca. A trzeba pamiętać, że w trakcie drugiego czytania do projektu mogą zostać zgłoszone poprawki i projekt znowu może trafić do komisji sejmowych.

W najszybszym wariancie ustawa powinna wejść w życie w okolicach czerwca i lipca, ale jeżeli do projektu będzie zgłoszona duża ilość poprawek, to cały proces może potrwać dłużej. Wydaje się jednak, że rok 2019 będzie rokiem, w którym powróci postępowanie gospodarcze, a wraz z nim tzw. prekluzja dowodowa.

O wszystkich etapach procesu legislacyjnego będę oczywiście informował na bieżąco, a w międzyczasie przygotuję jeszcze wpisy o proponowanych zmianach, których jeszcze nie omówiłem.

Pierwsze czytanie projektu ustawy przywracającej postępowanie gospodarcze

Wojciech Jeliński
Podobne artykuły
Pozew przeciwko rolnikowi
Kredyt kupiecki w praktyce
Kolejne zmiany w KPC

Komentarz do tego wpisu post

  1. Bartosz pisze:

    A ponoć nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki 🙂

    Nigdy nie widziałem, żeby „twarda” prekluzja pomogła przyspieszyć postępowanie.
    Za to widziałem wiele razy jak przez głupi błąd albo niewiedzę sprawy przegrywali przedsiębiorcy, który chcieli tylko odzyskać należne im pieniądze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *