Nowa wersja projektu ustawy przywracającej postępowanie gospodarcze

Wojciech JelińskiKomentarze (1)

Czas leci naprawdę szybko i zanim się obejrzymy, postępowanie gospodarcze wróci na dobre. Ci, którzy nie przygotują się na zmiany, mogą się niemile zaskoczyć. Niestety, świadomość zmian w prawie zwykle “budzi się” u przedsiębiorców dopiero wtedy, gdy te zmiany już wejdą w życie. A wówczas trzeba wszystko nadganiać, przez co traci się naprawdę dużo czasu. Dlatego dobrze wyrobić w sobie nawyk śledzenia najnowszych przepisów – tak, aby nie dać się im zaskoczyć.

Dla tych, którzy lubią przygotować się na zmiany, spieszę donieść, że ukazała się nowa wersja projektu ustawy o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego – ma ona znaczenie nie tylko ze względu na powrót postępowania gospodarczego, ale szykuje ona generalnie małą rewolucję w postępowaniu sądowym (chociażby w postaci planu rozprawy lub posiedzenia przygotowawczego). Z nową wersją projektu można zapoznać się TUTAJ.

W porównaniu do pierwszej wersji projektu można zauważyć, że ustawodawca zrezygnował z wprowadzania niektórych przepisów. Wprowadzono również zmiany mające wpływ na inne uregulowania uprawnień stron procesowych.

W ramach postępowania gospodarczego zmieniło się w zasadzie niewiele, bo jeden przepis. Z tym, że jest on dla tego postępowania kluczowy – określa bowiem jaki krąg podmiotów może wyłączyć się spod postępowania gospodarczego. I dlatego właśnie, że przepis ten jest ważny, omówię go w osobnym wpisie.

Nowa wersja projektu ustawy przywracającej postepowanie gospodarcze

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Październik 9, 2018 o 18:00

Panie Wojciechu, od razu rzuciła mi się w oczy długość artykułu, który jest bardzo krótki.
Przydałoby się na wstępie wyjaśnić, czym jest postępowanie gospodarcze w tym kontekście, aby cały wpis był bardziej przejrzysty dla człowieka oraz lepiej pozycjonował stronę.

Pozdrawiam,
Wojciech

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: