Nowa wersja projektu ustawy przywracającej postępowanie gospodarcze
Czas leci naprawdę szybko i zanim się obejrzymy, postępowanie gospodarcze wróci na dobre. Ci, którzy nie przygotują się na zmiany, mogą się niemile zaskoczyć. Niestety, świadomość zmian w prawie zwykle „budzi się” u przedsiębiorców dopiero wtedy, gdy te zmiany już wejdą w życie. A wówczas trzeba wszystko nadganiać, przez co traci się naprawdę dużo czasu. Dlatego dobrze wyrobić w sobie nawyk śledzenia najnowszych przepisów – tak, aby nie dać się im zaskoczyć.
Dla tych, którzy lubią przygotować się na zmiany, spieszę donieść, że ukazała się nowa wersja projektu ustawy o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego – ma ona znaczenie nie tylko ze względu na powrót postępowania gospodarczego, ale szykuje ona generalnie małą rewolucję w postępowaniu sądowym (chociażby w postaci planu rozprawy lub posiedzenia przygotowawczego). Z nową wersją projektu można zapoznać się TUTAJ.
W porównaniu do pierwszej wersji projektu można zauważyć, że ustawodawca zrezygnował z wprowadzania niektórych przepisów. Wprowadzono również zmiany mające wpływ na inne uregulowania uprawnień stron procesowych.
W ramach postępowania gospodarczego zmieniło się w zasadzie niewiele, bo jeden przepis. Z tym, że jest on dla tego postępowania kluczowy – określa bowiem jaki krąg podmiotów może wyłączyć się spod postępowania gospodarczego. I dlatego właśnie, że przepis ten jest ważny, omówię go w osobnym wpisie.
Panie Wojciechu, od razu rzuciła mi się w oczy długość artykułu, który jest bardzo krótki.
Przydałoby się na wstępie wyjaśnić, czym jest postępowanie gospodarcze w tym kontekście, aby cały wpis był bardziej przejrzysty dla człowieka oraz lepiej pozycjonował stronę.
Pozdrawiam,
Wojciech