Postępowanie gospodarcze nie dla osób fizycznych?

Wojciech Jeliński4 komentarze

Dużo było dyskusji o tym, które podmioty powinny podlegać pod nowe przepisy regulujące postępowanie gospodarcze. Oczywiście dyskusja obejmowała tylko krąg przedsiębiorców. Ustawodawca jest bowiem świadomy, że istnieje grupa przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę. Od takich podmiotów trudno oczekiwać takiego samego profesjonalizmu, jak od np. dużych spółek kapitałowych. Dlatego już we wstępnej wersji projektu przewidziano możliwość wyłączenia się spod postępowania gospodarczego, o czym pisałem TUTAJ.

Przed opublikowaniem projektu pojawiały się głosy że wyłączeniem mieliby zostać objęci mikroprzedsiębiorcy. Później w pierwszej wersji projektu mowa była już o osobach rozliczających się w formie karty podatkowej. W toku uzgodnień wiele podmiotów wskazywało na to, aby inaczej określić krąg osób uprawnionych do złożenia wniosku o wyłączenie sprawy spod procedury gospodarczej. Proponowano, aby byli to m.in. przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z uproszczonej księgowości lub tzw. mali podatnicy.

Z odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwość można było początkowo odnieść wrażenie, że uwagi w tym zakresie nie będą jednak uwzględnione. A tu niespodzianka! Projektowany przepis o wyłączeniu spod postępowania gospodarczego brzmi obecnie w ten sposób:

Art. 47993. § 1. Na wniosek strony, która nie jest przedsiębiorcą lub jest przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, sąd gospodarczy rozpozna sprawę z pominięciem przepisów niniejszego działu.

Ustawodawca rozszerzył więc krąg osób podlegających wyłączeniu – i to w możliwie największy sposób! Możliwością wyłączenia zostali objęci wszyscy przedsiębiorcy będącymi osobami fizycznymi. Tym samym ustawodawca podkreślił, że przepisy procedury gospodarczej są skierowane bardziej do osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej.

Czy przepis w takiej formie się utrzyma, czy też ustawodawca zmieni go po raz kolejny? O wszystkim na pewno będę informował na blogu.

Postępowanie gospodarcze nie dla osób fizycznych?

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Październik 9, 2018 o 17:52

Ostatnio obiło mi się o uszy, że weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi urząd skarbowy może w dowolnym momencie poprosić bank o udostępnienie wszystkich transakcji dla danego rachunku: czy to prawda?
Zastanawiam się, czy osoby decyzyjne w urzędach skarbowych muszą podać jakiś szczególny powód czy też nie.

Odpowiedz

Wojciech Jeliński Październik 30, 2018 o 12:34

Wojciech, zobacz jakie przepisy wprowadziła ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Zmieniły się m.in. przepisy Ordynacji podatkowej, które uprawniają niektóre organy podatkowe do pozyskania informacji dot. rachunku bankowego.

Odpowiedz

blogoodszkodowaniach.pl Październik 26, 2018 o 11:12

Znam osobiście niejednego przedsiębiorce prowadzącego działalność jako os. fiz., a której obrotów niejedna spółka akcyjna by się nie powstydziła.
Co więcej już pod tę ustawę nie podpadają prawnicy, bądź co bądź osoby fizyczne,a raczej profesjonalizmu im odmówić w dochodzeniu np. zapłaty swoich faktur, odmówić by nie można.

Odpowiedz

Wojciech Jeliński Październik 30, 2018 o 12:22

Dokładnie, osobiście też wydaje mi się, że tak skonstruowane wyłączenie spod postępowania gospodarczego jest zbyt szerokie. Wcześniejsze wersje projektu były pod tym względem chyba nawet bardziej przemyślane niż obecna. Zobaczymy jak to się jeszcze potoczy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: