Postępowanie gospodarcze nie dla osób fizycznych?

Dużo było dyskusji o tym, które podmioty powinny podlegać pod nowe przepisy regulujące postępowanie gospodarcze. Oczywiście dyskusja obejmowała tylko krąg przedsiębiorców. Ustawodawca jest bowiem świadomy, że istnieje grupa przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę. Od takich podmiotów trudno oczekiwać takiego samego profesjonalizmu, jak od np. dużych spółek kapitałowych. Dlatego już we wstępnej wersji projektu przewidziano możliwość wyłączenia się spod postępowania gospodarczego, o czym pisałem TUTAJ.

Przed opublikowaniem projektu pojawiały się głosy że wyłączeniem mieliby zostać objęci mikroprzedsiębiorcy. Później w pierwszej wersji projektu mowa była już o osobach rozliczających się w formie karty podatkowej. W toku uzgodnień wiele podmiotów wskazywało na to, aby inaczej określić krąg osób uprawnionych do złożenia wniosku o wyłączenie sprawy spod procedury gospodarczej. Proponowano, aby byli to m.in. przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z uproszczonej księgowości lub tzw. mali podatnicy.

Z odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwość można było początkowo odnieść wrażenie, że uwagi w tym zakresie nie będą jednak uwzględnione. A tu niespodzianka! Projektowany przepis o wyłączeniu spod postępowania gospodarczego brzmi obecnie w ten sposób:

Art. 47993. § 1. Na wniosek strony, która nie jest przedsiębiorcą lub jest przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, sąd gospodarczy rozpozna sprawę z pominięciem przepisów niniejszego działu.

Ustawodawca rozszerzył więc krąg osób podlegających wyłączeniu – i to w możliwie największy sposób! Możliwością wyłączenia zostali objęci wszyscy przedsiębiorcy będącymi osobami fizycznymi. Tym samym ustawodawca podkreślił, że przepisy procedury gospodarczej są skierowane bardziej do osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej.

Czy przepis w takiej formie się utrzyma, czy też ustawodawca zmieni go po raz kolejny? O wszystkim na pewno będę informował na blogu.

Postępowanie gospodarcze nie dla osób fizycznych?

Wojciech Jeliński
Podobne artykuły
Kredyt kupiecki w praktyce
Kolejne zmiany w KPC

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. Wojciech pisze:

    Ostatnio obiło mi się o uszy, że weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi urząd skarbowy może w dowolnym momencie poprosić bank o udostępnienie wszystkich transakcji dla danego rachunku: czy to prawda?
    Zastanawiam się, czy osoby decyzyjne w urzędach skarbowych muszą podać jakiś szczególny powód czy też nie.

    • Wojciech Jeliński pisze:

      Wojciech, zobacz jakie przepisy wprowadziła ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Zmieniły się m.in. przepisy Ordynacji podatkowej, które uprawniają niektóre organy podatkowe do pozyskania informacji dot. rachunku bankowego.

  2. Znam osobiście niejednego przedsiębiorce prowadzącego działalność jako os. fiz., a której obrotów niejedna spółka akcyjna by się nie powstydziła.
    Co więcej już pod tę ustawę nie podpadają prawnicy, bądź co bądź osoby fizyczne,a raczej profesjonalizmu im odmówić w dochodzeniu np. zapłaty swoich faktur, odmówić by nie można.

    • Wojciech Jeliński pisze:

      Dokładnie, osobiście też wydaje mi się, że tak skonstruowane wyłączenie spod postępowania gospodarczego jest zbyt szerokie. Wcześniejsze wersje projektu były pod tym względem chyba nawet bardziej przemyślane niż obecna. Zobaczymy jak to się jeszcze potoczy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *