Doręczenia elektroniczne w 2019 roku

Wojciech Jeliński2 komentarze

Bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie jakim jest Portal Informacyjny Sądów Apelacyjnych. Tutaj znajduje się cała historia procesu – protokoły z rozpraw oraz korespondencja kierowana do stron. Tutaj również znajdują się informację o najbliższej rozprawie. To z tego Portalu najszybciej dowiadujemy się o nagłej zmianie terminu rozprawy. Niewątpliwie jest to bardzo wygodne narzędzie w pracy pełnomocników. Więcej o działaniu tego Portalu możesz przeczytać TUTAJ.

Z uwagi na coraz to bardziej powszechniejsze korzystanie z Portalu przez zawodowych pełnomocników, ustawodawca w projekcie ustawy przywracającej postępowanie gospodarcze z początku planował wprowadzić doręczenia elektroniczne dokonywane właśnie za pomocą tego Portalu. Planowany przepis miał wyglądać tak:

Art. . 1312. § 1. Zapoznanie się z pismem sądowym przez użytkownika Portalu Informacyjnego, o którym mowa w art. 175h ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, z późn. zm.) jest równoznaczne z jego doręczeniem. Doręczenie następuje w dniu odczytania pisma.

Na skutek uwag zgłoszonych w toku konsultacji projektu ustawy, ostatecznie przepis ten nie zostanie wprowadzony w tej ustawie. Co nie znaczy, że pomysł doręczeń elektronicznych upadł całkowicie. Wprost przeciwnie – Ministerstwo Cyfryzacji obecnie pracuje na projektem e-Doręczeń. Co ważne – projekt ten ma na celu umożliwienie dokonywanie doręczeń elektronicznych nie tylko przez sądy, ale przez wszystkie podmioty sektora publicznego.

Wdrożenie systemu obsługującego doręczenia elektroniczne planowane jest pod koniec 2019 r. Jeszcze nie wiadomo czy w przypadku postępowań sądowych korzystanie z doręczeń elektronicznych będzie dla użytkowników Portalu Informacyjnego obowiązkowe czy dobrowolne. Jak to ze zmianami bywa – czas pokaże.

Doręczenia elektroniczne w 2019 roku

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Październik 9, 2018 o 18:07

Ja to się dziwię, że w dobie Internetu nie można tak po prostu zadzwonić do sądu, powiedzieć, że dana firma zalega nam pieniądze za wykonanie usługi, podać dane tej firmy oraz udzielić wszystkich dodatkowych informacji i tylko czekać na informację o odzyskaniu długu przez organy ścigania – takie rozwiązanie byłoby wspaniale prakseologiczne, nie potrafię podać argumentów przeciwko niemu, dlatego jeśli ma Pan wątpliwości co do niego, to proszę je napisać – chętnie podejmę dyskusję.

Odpowiedz

blogoodszkodowaniach.pl Październik 26, 2018 o 11:08

Dzień dobry,

Nie mam nic przeciwko doręczeniom elektronicznym, o ile będą one wyraźne. Chociażby tak jak w e-sądzie.
Samo wejście na strony portalu, zwłaszcza iż w moim przypadku mają do niego dostęp także aplikanci i sekretarka, która drukuje protokoły rozpraw uważam za fatalne rozwiązanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: