Literówka w nazwie dłużnika? Nie poprawiaj!

Wojciech Jeliński4 komentarze

W tym tygodniu pozwaliśmy dłużnika. Gdyby mój pozew sprawdzał polonista, to pewnie nazwa dłużnika byłaby podkreślona czerwonym długopisem. Ot, literówka. Tyle tylko, że w tym przypadku rację miałbym ja, a nie polonista. Dlatego, że to nie ja ją popełniłem, a tylko powieliłem.

Na potrzeby wpisu załóżmy, że dłużnik to “Firma Budowalna sp. z o.o.”. Jeśli przeczytałeś “budowlana”, to wróć do poprzedniego zdania i zwróć uwagę na kolejność liter. No właśnie – budowalna, nie budowlana. Prawdopodobnie ktoś pomylił się przy wpisywaniu nazwy do Rejestru Przedsiębiorców KRS. Niby literówka, ale w świetle porządku prawnego ma ogromne znaczenie.

Dlaczego? Z dwóch powodów.

Po pierwsze, art. 17 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza domniemanie prawdziwości danych wpisanych do Rejestru – czyli przyjmujemy, że to, co zostało wpisane w Rejestrze, jest zgodne z prawdą. Jeżeli więc nazwa danego podmiotu ujawniona w Rejestrze to “Firma Budowalna”, to nie można zakładać, że ktoś popełnił literówkę. Dopóki nazwa nie zostanie oficjalnie zmieniona, to prawidłową nazwą podmiotu jest ta, która figuruje w Rejestrze.

Po drugie, podanie prawidłowej nazwy pozwanego (a więc takiej, która jest ujawniona w Rejestrze, a nie prawidłowej w sensie językowym), jest podstawą dla dalszego skutecznego dochodzenia Twoich roszczeń.

Załóżmy, że jednak się pomyliłeś i oznaczyłeś pozwanego jako “Firma Budowlana sp. z o.o.”. Co teraz zrobi Sąd? Na podstawie art. 2081 K.p.c. ustali z urzędu właściwy nr identyfikacyjny:

Art. 2081. Sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

Jak to zrobi? Będzie szukał podmiotu o podanej przez Ciebie nazwie. I zapewne znajdzie jakąś “Firmę Budowlaną sp. z o.o.”. Czyli podmiot niewłaściwy. Jak się pewnie domyślasz – będzie to rzutowało na całe dalsze postępowanie.

W Kancelarii dla pewności zawsze podajemy nr identyfikacyjny dłużnika. Skraca to czas potrzebny Sądowi na rozpoznanie sprawy, ale przede wszystkim daje pewność, że nie pomylimy się przy oznaczaniu osoby pozwanej.

Dlatego przy składaniu pozwu (albo innego pisma) nigdy, przenigdy nie poprawiaj literówek pojawiających się w nazwie podmiotu. Tutaj najlepiej sprawdza się metoda, którą wszyscy dobrze znamy: Ctrl+C i Ctrl+V. Kopiuj-wklej. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa, najlepiej podaj również nr identyfikacyjny pozwanego (jeśli go znasz).

Radzę Ci też, abyś sprawdził nazwy kontrahentów, na rzecz których wystawiasz faktury VAT. Być może okaże się, że trzeba zmienić niektóre z nich. Naprawdę, literówki w nazwach podmiotów wcale nie są takie rzadkie. Czasami to nawet podejrzewam, że pojawiają się one specjalnie… 🙂

Literówka w nazwie dłużnika? Nie poprawiaj!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Liwiusz Kwiecień 16, 2018 o 13:12

Literówki trzeba poprawiać, podany we wpisie przykład przecież literówką nie jest – nazwa jest zgodna z rejestrami.

Natomiast ciekawszym zagadnieniem jest, czy FIRMA sp. z o.o. to to samo co “FIRMA sp. z o.o.”.

Odpowiedz

Wojciech Jeliński Kwiecień 16, 2018 o 14:39

Oczywiście chodziło mi o literówkę w znaczeniu potocznym. To, że tak naprawdę “literówka” literówką nie jest, wyjaśniam w treści wpisu 🙂

Odpowiedz

Bartłomiej Kwiecień 17, 2018 o 10:39

Dzień dobry.
Panie Wojtku bardzo fajny blog, jednak sugeruję zmianę tytułu artykułu, gdyż może on tworzyć mylne wyobrażenie, o którym pisał Pan Liwiusz.

Co do innej kwestii poruszonej przez Pana Liwiusza to moim zdaniem brak znaków cytatu nie będzie przeszkodą do egzekucji, gdy zgadza się KRS Spółki. Mi taki przypadek się zdarzył co oczywiście nie oznacza, że dla innego Sądu może być to podstawa do oddalenia powództwa. Macie Panowie Mecenasi jakieś swoje doświadczenia?
pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Jeliński Kwiecień 18, 2018 o 15:46

Bartłomiej, myślę, że najważniejszy jest nr KRS i to, żeby on był poprawny. Jednak dużo tutaj zależy od Sądu, który rozpoznaje sprawę. Jeżeli w nazwie pozwanego występuje cudzysłów, to najlepiej ten cudzysłów przy sporządzaniu pozwu zachować i problemu nie będzie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: