Nowe zasady przedawnienia – poradnik

Od dzisiaj, 9 lipca 2018 r., obowiązują nowe przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. Zmian na pierwszy rzut oka nie jest dużo (ustawa nowelizująca ma tylko 3 strony), ale mają one ogromne znaczenie dla Twoich wierzytelności. Tych, które dopiero powstaną, ale również dla tych, które już powstały.

Główna zmiana, to skrócenie ogólnego terminu przedawnienia z 10 do 6 lat. Ponadto, zmienia się sposób upływu przedawnienia dla roszczeń, których okres przedawnienia jest co najmniej 2 letni. Nowe przepisy wprowadzają również badanie przez sąd z urzędu upływu terminu przedawnienia, jeżeli pozwany jest konsumentem. No i jeszcze trzeba pamiętać o przepisach przejściowych.

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o kwestiach związanych z przedawnieniem „po nowemu”, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. W Kancelarii przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym omówiliśmy poszczególne zmiany. Powstał on po to, aby ułatwić Ci poruszanie się w nowym stanie prawnym, dlatego możesz śmiało z niego korzystać!

Poradnik jest dostępny do pobrania TUTAJ.

Zachęcam do lektury!

Na koniec nadmienię, że jedną ze zmian jest kolejny wymóg formalny pozwu. Podejrzewam więc, że niedługo czeka nas kolejna zmiana urzędowych formularzy

Nowe zasady przedawnienia - poradnik

Wojciech Jeliński

Jestem radcą prawnym przy OIRP w Toruniu, zaś obecnie pracuję w Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch. W codziennej pracy zajmuję się prawem cywilnym, w szczególności dochodzeniem wierzytelności oraz prawem gospodarczym.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *