Nowe zasady przedawnienia – poradnik

Od dzisiaj, 9 lipca 2018 r., obowiązują nowe przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. Zmian na pierwszy rzut oka nie jest dużo (ustawa nowelizująca ma tylko 3 strony), ale mają one ogromne znaczenie dla Twoich wierzytelności. Tych, które dopiero powstaną, ale również dla tych, które już powstały.

Główna zmiana, to skrócenie ogólnego terminu przedawnienia z 10 do 6 lat. Ponadto, zmienia się sposób upływu przedawnienia dla roszczeń, których okres przedawnienia jest co najmniej 2 letni. Nowe przepisy wprowadzają również badanie przez sąd z urzędu upływu terminu przedawnienia, jeżeli pozwany jest konsumentem. No i jeszcze trzeba pamiętać o przepisach przejściowych.

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o kwestiach związanych z przedawnieniem “po nowemu”, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. W Kancelarii przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym omówiliśmy poszczególne zmiany. Powstał on po to, aby ułatwić Ci poruszanie się w nowym stanie prawnym, dlatego możesz śmiało z niego korzystać!

Poradnik jest dostępny do pobrania TUTAJ.

Zachęcam do lektury!

Na koniec nadmienię, że jedną ze zmian jest kolejny wymóg formalny pozwu. Podejrzewam więc, że niedługo czeka nas kolejna zmiana urzędowych formularzy

Nowe zasady przedawnienia - poradnik

Wojciech Jeliński
Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.