Ekspres sądowy

Wojciech Jeliński4 komentarze

Jako, że jest okres przedświąteczny i wszędzie już grają kolędy, ze sklepowych półek patrzą na nas setki tysięcy mikołajów, a w telewizji pewnie już puszczają zapowiedź “Kevina samego w domu”, to trudno się dziwić, że podczas czytania projektu nowelizacji KPC skojarzenie ze świętami samo mi się nasunęło.

Swego czasu popularnością cieszył się animowany film “Ekspres polarny“. Zdobył nawet 3 nominacje do Oscarów. I własnie z tym filmem nasunęło mi się skojarzenie, gdy czytałem projekt nowego art. 47985, a dokładniej chodzi mi o jego § 5:

§ 5. Przewodniczący i sąd są obowiązani podejmować czynności tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadło nie później, niż sześć miesięcy od dnia wniesienia odpowiedzi na pozew. Jeżeli odpowiedź ta była dotknięta brakami termin ten biegnie od dnia usunięcia jej braków, a jeżeli jej nie wniesiono – od dnia upływu terminu do jej wniesienia.

Ustawodawca planuje więc iście ekspresowe tempo, w jakim ma się odbyć cała rozprawa w procesie gospodarczym. Wyrok ma być wydany w ciągu 6 miesięcy od dnia wniesienia odpowiedzi na pozew. Dokładnie pół roku i sprawa ma być rozstrzygnięta. Dla niektórych taki czas może się wydawać i tak zbyt długi, ale realia są takie, że w niektórych sądach pół roku czeka się na samo wydanie nakazu zapłaty.

Oczami wyobraźni ujrzałem więc pociąg, który rozpoczyna trasę na stacji “Pozew”, następnie zatrzymuje się na stacji “Odpowiedź na pozew” i dalej pędzi aż do stacji końcowej “Wyrok”. Ekspres sądowy.

Jak to ma wyglądać w praktyce, na razie nie jestem w stanie sobie wyobrazić. Może pomoże w tym nowy obowiązek planowania rozpraw i posiedzenia przygotowawcze (o których jeszcze napiszę), ale czas 6 miesięcy to naprawdę niewiele. Na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz nierealny do spełnienia, chociaż bardzo bym się cieszył, gdyby faktycznie udało się tego terminu dotrzymać. Jedna rozprawa, ewentualnie dwie i koniec. Przynajmniej w pierwszej instancji.

I tak jak główny bohater “Ekspresu polarnego” (ciekawostka – w filmie ani razu nie pada jego imię) przemierza tym pociągiem drogę na biegun północny, tak też uczestnicy postępowania gospodarczego wsiądą w pociąg do wyroku, który zawiezie ich tam w ekspresowym tempie. Planowany przyjazd za 6 miesięcy.

Tylko, żeby się nie okazało, że ten pociąg po drodze się wykolei…

Ekspres sądowy

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Grudzień 14, 2017 o 16:14

Kolejny nic nie znaczący termin instrukcyjny.

Odpowiedz

Wojciech Jeliński Grudzień 15, 2017 o 16:19

Lech, jasne, tylko że w kontekście wprowadzenia obowiązkowego planu rozprawy, który będzie zawierał harmonogram rozprawy, w tym terminy posiedzeń, przeprowadzania dowodów i ogłoszenia wyroku, termin ten nabiera większego znaczenia. Myślę, że chociaż w pierwszej wersji takiego planu, Sąd będzie starał się zmieścić w 6 miesiącach.

A przynajmniej mam taką nadzieję 🙂

Odpowiedz

Lech Grudzień 15, 2017 o 16:25

A nie, to że będą robione plany na cacy, to nie mam wątpliwości 😊 A potem już będzie po staremu, świadek nie przyjdzie, adwokat się rozchoruje, biegły za rok, termin spadnie bez powodu itp. itd.😊

Odpowiedz

Wojciech Jeliński Grudzień 15, 2017 o 16:36

Niestety, na niektóre sytuacje nawet najlepsza ustawa nie pomoże 🙂 Chociaż, jeżeli chodzi o świadków, to w postępowaniu gospodarczym dowód ten ma zostać mocno ograniczony i ma być dopuszczany dopiero po wyczerpaniu innych środków dowodowych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: