Dwa adresy przedsiębiorcy

Wojciech JelińskiKomentarze (1)

Ostatnio głośno mówi się o Konstytucji biznesu, czyli pięciopaku ustaw, które mają na celu polepszenie otoczenia prawnego dla przedsiębiorców. W naszej Kancelarii powstał nawet blog poświęcony temu tematowi: KONSTYTUCJABIZNESU.BIZ, do którego lektury gorąco zachęcam! Blog prowadzą wspólnie Karol Sienkiewicz oraz Karolina Rokicka-Murszewska.

Jedna z omawianych na tym blogu ustaw zmienia bardzo ważny i podstawowy przepis Kodeksu postępowania cywilnego: art. 126 § 2 pkt 1, czyli wymogi formalne pierwszego pisma procesowego. Zmiana dotyczy konkretnie adresu strony, która jest przedsiębiorcą. Na czym dokładnie polega zmiana tego przepisu wszystkiego dowiesz się TUTAJ.

Już przeczytane? Świetnie! Ja ze swojej strony dodam, że projekt ustawy wprowadzającej postępowanie gospodarcze przewiduje kolejny wymóg formalny w postaci podania… adresu przedsiębiorcy. 

Czyżby więc przez przypadek doszło do zdublowania przepisów? Na całe szczęście nie. W postępowaniu gospodarczym, oprócz “zwykłego” adresu, należy będzie po prostu podać także adres poczty elektronicznej:

Art. 47980. W swym pierwszym piśmie procesowym strona podaje także swój adres poczty elektronicznej albo oświadcza, że nie posiada takiego adresu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku stosuje się art. 130.

Być może jest to pierwszy krok w celu wprowadzenia doręczeń elektronicznych pism sądowych. Co prawda w omawianym przeze mnie projekcie ustawy jeszcze się ich nie przewiduje, ale np. pojawia się przepis, który umożliwi pełnomocnikom doręczać odpisy pism procesowych elektroniczne, zamiast tradycyjną pocztą.

Jak widać w otoczeniu prawnym przedsiębiorców dzieje się dużo. Zbyt dużo, aby omówić wszystkie zmiany na jednym blogu. Dlatego, tak jak ustawodawca będzie wymagał podania dwóch adresów przedsiębiorcy, tak i ja zachęcam do lektury dwóch blogów. Pozwu z faktury oraz Konstytucji biznesu.

Dwa adresy przedsiębiorcy

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

firmak Luty 16, 2018 o 11:55

i jeszcze polecam wpis na odwrót na innym blogu, bo to się chyba częściej zdarza tj. że 2 firmy są pod 1 adresem. oto tekst: https://www.eporady24.pl/dwie_firmy_pod_jednym_adresem,pytania,4,47,4181.html pozdrawiam przedsiebiorców… także tych bojących się rodo jak ja 🙁

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: