Ostatnio głośno mówi się o Konstytucji biznesu, czyli pięciopaku ustaw, które mają na celu polepszenie otoczenia prawnego dla przedsiębiorców. W naszej Kancelarii powstał nawet blog poświęcony temu tematowi: KONSTYTUCJABIZNESU.BIZ, do którego lektury gorąco zachęcam! Blog prowadzą wspólnie Karol Sienkiewicz oraz Karolina Rokicka-Murszewska.

Jedna z omawianych na tym blogu ustaw zmienia bardzo ważny i podstawowy przepis Kodeksu postępowania cywilnego: art. 126 § 2 pkt 1, czyli wymogi formalne pierwszego pisma procesowego. Zmiana dotyczy konkretnie adresu strony, która jest przedsiębiorcą. Na czym dokładnie polega zmiana tego przepisu wszystkiego dowiesz się TUTAJ.

Już przeczytane? Świetnie! Ja ze swojej strony dodam, że projekt ustawy wprowadzającej postępowanie gospodarcze przewiduje kolejny wymóg formalny w postaci podania… adresu przedsiębiorcy. 

Czyżby więc przez przypadek doszło do zdublowania przepisów? Na całe szczęście nie. W postępowaniu gospodarczym, oprócz „zwykłego” adresu, należy będzie po prostu podać także adres poczty elektronicznej:

Art. 47980. W swym pierwszym piśmie procesowym strona podaje także swój adres poczty elektronicznej albo oświadcza, że nie posiada takiego adresu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku stosuje się art. 130.

Być może jest to pierwszy krok w celu wprowadzenia doręczeń elektronicznych pism sądowych. Co prawda w omawianym przeze mnie projekcie ustawy jeszcze się ich nie przewiduje, ale np. pojawia się przepis, który umożliwi pełnomocnikom doręczać odpisy pism procesowych elektroniczne, zamiast tradycyjną pocztą.

Jak widać w otoczeniu prawnym przedsiębiorców dzieje się dużo. Zbyt dużo, aby omówić wszystkie zmiany na jednym blogu. Dlatego, tak jak ustawodawca będzie wymagał podania dwóch adresów przedsiębiorcy, tak i ja zachęcam do lektury dwóch blogów. Pozwu z faktury oraz Konstytucji biznesu.

Dwa adresy przedsiębiorcy

Wojciech Jeliński

Jestem radcą prawnym przy OIRP w Toruniu, zaś obecnie pracuję w Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.W codziennej pracy zajmuję się prawem cywilnym, w szczególności dochodzeniem wierzytelności oraz prawem gospodarczym.

Podobne artykuły
Pozew przeciwko rolnikowi
Kredyt kupiecki w praktyce
Kolejna nowelizacja KCP

Komentarz do tego wpisu post

  1. firmak pisze:

    i jeszcze polecam wpis na odwrót na innym blogu, bo to się chyba częściej zdarza tj. że 2 firmy są pod 1 adresem. oto tekst: https://www.eporady24.pl/dwie_firmy_pod_jednym_adresem,pytania,4,47,4181.html pozdrawiam przedsiebiorców… także tych bojących się rodo jak ja 🙁

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *